انواع آرک آشپزخانه

مدل‌های جدید آرک آشپزخانه، با تنوع بالا از نظر شکل و جنس همچنان از رایج‌ترین ابزارهای طراحی داخلی محسوب می‌شوند. در این مقاله مدل‌های ترند آرک آشپزخانه و همچنین کاربردهای آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

آرک آشپزخانه چیست؟!

آرک یکی از نمادهای معماری ایرانی می باشد که مدرنیته‌ی طاق‌های قدیم است. آرک  تزئین سقف بالای فضای اپن شناخته می‌شود که در واقع فضای آشپزخانه را از پذیرایی جدا می‌کند. آرک به عنوان یک ابزار محبوب و رایج بین ایرانی‌ها، این روزها تنوع مناسبی پیدا کرده است پس می‌توانید با خیال راحت مدل متناسب با دکوراسیون داخلی خود را از میان جدیدترین مدل‌های آرک آشپزخانه انتخاب کنید.

انواع آرک آشپزخانه

آرک را از دو بُعد متریال و شکل بررسی می‌کنند و همانطور که گفته شد روز به روز به هر یک از این دسته بندی‌ها موارد زیادی اضافه می‌شود.

جدیدترین مدل‌های آرک آشپزخانه از لحاظ شکل

از نظر شکل آرک را می‌توان به انواع بیضی، دایره‌ای، مستطیلی، مسطح و حتی ترکیبی از این موارد تقسیم کرد که هر یک کاربرد مشخصی دارند و در کنار سلیقه و نظر مشتری باید به این مورد نیز توجه کرد.

انتخاب نوع آرک بر اساس فضای داخلی

  • اگر سقف آشپزخانه شما بلند است، شما امکان استفاده از یک مدل کلاسیک آرک آشپزخانه یعنی آرک دایره‌ای را دارید.
  • در مقابل بهترین گزینه برای سقف کوتاه، آرک مسطح است تا فضای طولی کمتری اشغال شود.
  • اگر طرفدار سادگی هستید و یا محیط خانه و آشپزخانه شما به نورپردازی بیشتری احتیاج دارد، آرک مستطیلی یک انتخاب مناسب خواهد بود چرا که امکان نصب هالوژن‌های بیشتری را فراهم می‌کند.

وقتی جدیدترین مدل‌ های آرک آشپزخانه را مشاهده می‌کنیم، اکثرا هماهنگ با سایر اجزای دکوراسیون داخلی به سمت سادگی و اشغال فضای کمتر می‌روند. پس نگران شلوغ شدن فضای منزل خود و یا عدم تناسب آرک با دکور آشپزخانه نباشید چرا که همیشه یک گزینه مناسب وجود خواهد داشت.

مدل‌های مختلف آرک آشپزخانه از لحاظ متریال

از رایج‌ترین متریال هایی که برای ساخت آرک استفاده می‌شود، عبارتند از؛

  • آرک چوبی
  • آرک MDF
  • آرک گچی
  • آرک کناف

آرک چوبی

از گران‌ترین و لوکس ترین متریال‌هاست که به خاطر قیمت بالا و استهلاک زیاد، با MDF جایگزین شده است.

آرک MDF

آرک ام دی اف از لحاظ دکوراتیو می‌تواند به شدت چشم نواز باشد؛ چرا که به راحتی با سبک و رنگ، و طرح چوب کابینت‌ها هماهنگ شده و فضای آشپزخانه را کلاسیک‌تر خواهد کرد. البته هر رنگ چوب و کابینتی مناسب اجرای آرک MDF نیست و بهتر است حتما با یک طراح داخلی برای انتخاب طرح ام دی اف مشورت کنید.

آرک گچی

از قدیمی‌ترین آرک هاست که هنوز هم مشتریان زیادی دارد. زیربنای این نوع آرک رابیتس است که روکش گچی دارد.

آرک کناف

کناف سقف و دیوار، کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. کناف سقف آشپزخانه به عنوان آرک استفاده می‌شود. تفاوت این آرک با مدل قبلی، تنها راحتتر بودن نصب آن است چرا که از لحاظ ظاهری هر دو با روکش گچ پوشانده می‌شوند. اگر میخواهید بیشتر با کناف آشنا شوید می‌توانید به صفحه‌ی کناف سقف و دیوار مراجعه کنید.

تاثیر آرک بر دکوراسیون داخلی

آرک، زیباترین ابزار برای جداسازی دو محیط از یکدیگر و همچنین قاب بندی نمای یک فضا مثل آشپزخانه می‌باشد. کاربرد دیگر آن، پنهان کردن تجهیزات ساختمان است که درست مانند سایر سقف‌های کاذب و کناف‌ها عمل می‌کند. اگر چه طاق و آرک بیشتر از جنبه‌ی زیبایی مورد توجه است امّا جالب است بدانید وجود آرک به استقامت ساختمان نیز کمک بسزایی می‌کند.

آرک و نور پردازی محیط

اگر فضای خانه و آشپزخانه به نور بیشتری احتیاح دارد، می‌توانید با نصب هالوژن‌ها در آرک، این کمبود را جبران کنید. در جدیدترین مدل‌های آرک آشپزخانه، نورپردازی نامحسوس‌تر و در عین حال دکوراتیوتر اجرا می‌شود‌.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی جدیدترین مدل‌ های آرک آشپزخانه می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *