دیوارپوش چیست؟

دیوارپوش یکی از مهمترین‌ ابزارهای دکوراتیو است که سالیان سال است در قالب‌های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این روزها کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که بخشی یا همه‌ی دیوارهای آن توسط دیوارپوش تزئین نشده باشد. اگر شما نیز از دیوارهای گچی ساده و رنگ شده خسته شده‌اید و به دنبال یک تغییر چشم‌گیر و جذاب در اطرافتان هستید، تا انتها همراه ما باشید تا با انواع دیوارپوش آشنا شوید.

دیوارپوش چیست؟

دیوارپوش به لایه‌ای گفته می‌شود که روی دیوار ساده کشیده می‌شود و آن را زیباتر کرده و نقص‌ها و خرابی‌های آن را می‌پوشاند. معروف‌ترین و قدیمی‌ترین نوع دیوارپوش، دیوارپوش کاغذی یا همان کاغذ دیواری است و به مرور زمان و همگام با لوکس‌تر شدن سایر اجزای دکوراسیون داخلی، دیوارپوش‌ها هم خلاقانه‌تر از قبل تولید و اجرا شدند.

کاربرد دیوارپوش چیست؟

دیوارپوش‌ها عموماً به عنوان یک ابزار دکوراتیو شناخته می‌شوند که صرفا باعث زیباتر شدن محیط خواهند شد. استفاده از دیوارپوش مرسوم‌تر از کف پوش‌ها، سقف پوش‌ها و سایر اجزای معماری داخلی است و وقتی بحث تغییر دکوراسیون باشد، اولین گزینه برای خانه‌های ایرانی، نصب یا تغییر دیوارپوش خواهد بود. دیوارپوش‌ها بسته به نوع آن کاربرد‌های متفاوتی خواهند داشت.

کاربرد دیوارپوش چیست؟

انواع دیوارپوش چیست؟!

دیوارپوش این روزها از تنوع خوبی برخوردار است و به راحتی می‌تواند پاسخگوی هر نوع دکور و سلیقه‌ای باشد. هر یک از انواع دیوارپوش‌ها تنوع طرح و رنگ فوق العاده‌ای دارند که ممکن است شما را در بین این تعداد گزینه‌ی جذاب، سردرگم کنند اما مطمئن باشید با دریافت مشاوره و استفاده از یک تیم اجرای ماهر، در نهایت همه چیز طبق خواست و سلیقه‌ی شما پیش خواهد رفت‌.

انوع دیوارپوش

از جمله محبوب‌ترین انواع دیوارپوش میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • دیوارپوش کاغذی
 • دیوارپوش سنگی
 • دیوارپوش PVC
 • دیوارپوش چرمی
 • دیوارپوش چوبی
 • دیوارپوش آجری
 • دیوارپوش سه بعدی
 • دیوارپوش پارچه‌ای

دیوارپوش کاغذی

کاغذ دیواری‌ اولین دیوارپوشی است که اختراع و تولید شد و تا امروز هم رایج‌ترین نوع دیوارپوش است. البته از زمان گذشته تا امروز هم در جنس و کیفیت و هم در طرح و رنگ کاغذ دیواری‌ها تغییرات خلاقانه‌ی زیادی ایجاد شده و همین باعث شده که به اصطلاح هرگز از مد نیافتند و همواره ترند باشند.

کاغذدیواری

کاربرد دیوارپوش کاغذی

کاغذ دیواری‌ها همه جا کاربرد دارند، در محیط‌های رسمی‌تر و کوچک‌تر از طرح‌های ساده‌تر آن استفاده می‌شود و در محیط‌های بزرگتر و یا شخصی‌تر مثل اتاق خواب، تنوع طرح‌ها بیشتر می‌شود و بسته به سلیقه‌تان می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین اگر انتخاب شما انواع دیگر دیوارپوش باشد، باز هم ممکن است ترکیبی از کاغذ دیواری و نوع دیگری دیوارپوش را اجرا کنید.

دیوارپوش PVC

این روزها متریال پی وی سی در همه‌ی اجزای معماری حرفی برای گفتن دارد. در مقاله‌ی سقف کاذب PVC به طور کامل این متریال محبوب و مزایای آن را توصیف کرده‌ایم. کاربرد دیگر پی وی سی، استفاده به عنوان دیوارپوش است. دیوارپوش‌های پی وی سی به علت وجود طرح و مدل‌های جذاب و لوکس و همچنین امکان اجرای همزمان نورپردازی، به یکی از ترندترین انواع دیوارپوش تبدیل شده‌اند.

دیوارپوش PVC

کاربرد دیوارپوش PVC

دیوارپوش های PVC در عین سادگی بسیار جذاب و لوکس هستند و تقریبا در هر محیطی می‌توان آن‌ها را نصب کرد. این دیوارپوش را میتوان بر یک یا چند دیوار منزل اجرا کرد.

دیوارپوش چوبی

یکی دیگر از انواع محبوب و بسیار زیبای دیوارپوش‌هاست. این دیوارپوش معایب و ضعف‌هایی دارد که به خاطر سطح بالای فرسایش چوب است. به همین دلیل دیوارپوش چوبی زمان بسیار کوتاهی روی بورس بود و بعد جای خود را به دیوارپوش‌های PVC و MDF طرح چوب داد.

دیوارپوش چوبی

کاربرد دیوارپوش چوبی

اگر بخواهید مستقیما از متریال جوب استفاده کنید باید بدانید که در برابر رطوبت، گرما یا سرمای شدید و… در معرض آسیب قرار می‌گیرد و خیلی زود مجبور به تعویض آن خواهید شد. اما پیشنهاد ما که استفاده از دیوارپوش‌های طرح جوب است می‌تواند محیط آرامش بخشی ایجاد کند. این نوع دیوارپوش به ویژه بر دیوار شومینه، جذابیتی زیادی خواهد داشت.

دیوارپوش چرمی

این دیوارپوش از گران‌ترین و لوکس‌ترین‌ هاست که زیبایی خاصی به محیط میدهد. اما این دیوارپوش هم ممکن است بعد از مدت کوتاهی پوسته و در برابر ضربه و مجاورت با جسم تیز خراب شود. کاربرد دیوارپوش چرمی دیوارپوش چرمی، بیشتر در دفاتر شرکت‌ها، هتل‌ها و اتاق خواب‌هایی که سبک متقاوتی دارند استفاده می‌شود.

دیوارپوش چرمی

دیوارپوش سنگی

دیوارپوش سنگی نوع دیگری از دیوارپوش است که مطابق سلیقه‌ی خیلی‌هاست. همانطور که از اسمش انتظار میرود، بسیار مقاوم است و کمترین استهلاک را دارد.

دیوارپوش سنگی

کاربرد دیوارپوش سنگی

از دیوارپوش سنگی بیشتر برای پوشش دیوار پشت تلویزیون و یا چهارچوب در استفاده می‌شود. کاربرد گسترده‌تر آن در محیط بیرون از منزل است؛ حتما بر روی دیوار باغ و ویلاها و حتی حیاط منازل دیوراهای سنگی‌ای را دیده اید که فضای زیبا و دلنشینی را ایجاد کرده اند.

دیوارپوش آجری

اجزای این دیوارپوش از تکه‌های اجری متشکل از آب، سیمان و رس هستند که بیشتر جنبه‌ی دکوراتیو دارند و مانند دیوارپوش‌های سنگی بهتر است فقط در بخش کوچکی از منزل از آن‌ استفاده کنید. خیلی از افراد به علت رنگ جذاب آجرها از خود آجر یا پی وی سی های آجرنما استفاده میکنند.

دیوارپوش آجری

دیوارپوش پارچه‌ای

این نوع دیوارپوش هم طرفداران خاص خود را دارد. استفاده از پارچه‌ها در یک دیوار و یا قسمتی از آن میتواند جذاب باشد به ویژه پارچه‌های ساده که طرح بافت دارند. البته اگه پارچه نانو نباشد و یا رنگ خیلی روشنی داشته باشد، برای نظافت به مشکل خواهیم خورد.

دیوارپوش پارچه‌ای

دیوارپوش سه بعدی

دیوارپوش‌های 3D از ترندهای این روزهاست که در همه‌ی فضاها از جمله کافه رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و اتاق خواب‌ها کاربرد گسترده‌ای دارد. این نوع دیوارپوش جدید و مهیّج بیشتر جنس PVC دارد پس از همه‌ی مزایای دیوارپوش پی وی سی برخوردار است.

دیوارپوش سه بعدی

مزایای دیوارپوش PVC

در بخش قبلی اشاره کردیم که هر دیوارپوش معدود معایب و نقص‌هایی دارد که میتوان آن را با نوع دیگر دیوارپوش جایگزین کرد. دیوارپوش پی وی سی  طرح و رنگ‌های بسیار گسترده‌ای دارد؛ از آجرنما گرفته تا طرح چوب. به همین خاطر بیشتر دیوارپوش‌ها در عصر حاضر با پی وی سی اجرا میشوند که میتوانید اطلاعات بیشتر در این باره را در صفحه‌ی دیوارپوش نوین پی وی سی مطالعه کنید. در این بخش به برخی مزایای دیوارپوش اشاره میکنیم.

 • تنوع بالای طرح و رنگ
 • عایق گرما و صدا
 • ضد حریق
 • ایمن در برابر زلزله

دیوارپوش نوین PVC

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به سوال دیوارپوش چیست پاسخ دهیم. تیم نوین پی وی سی با سالها سابقه در زمینه‌ی دکوراسیون داخلی آماده‌ی انجام انواع پروژه‌های نصب و تعمیر دیوارپوش میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتذ درباره‌ی دیوارپوش میتوانید با ما در تماس باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *